Cornell Dubilier Electronics 168682J400C-F
168682J400C-F picture photo
Mfg. Part Number
168682J400C-F
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
168682J400C-F.pdf
Availability of 168682J400C-F
QUANTITY
168682J400C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168682J400C-F
Internal Part NumberEIS-168682J400C-F
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168682J400C-F
Related Links168682, 168682J400C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168682J400C-F Details Description
Related parts for 168682J400C-F
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 64-FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 205MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf