Rubycon 16JZV10M4X6.1
16JZV10M4X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
16JZV10M4X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16JZV10M4X6.1.pdf
Availability of 16JZV10M4X6.1
QUANTITY
16JZV10M4X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16JZV10M4X6.1
Internal Part NumberEIS-16JZV10M4X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJZV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current40.5mA
Impedance1.35 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16JZV10M4X6.1
Related Links16JZV1, 16JZV10M4X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
16JZV10M4X6.1 Details Description
Related parts for 16JZV10M4X6.1
IC XDCP 100-TAP 50K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
LACING TAPE POLY 12PLY WAX WHT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf