Rubycon 16MH710MEFCTZ4X7
16MH710MEFCTZ4X7 picture photo
Mfg. Part Number
16MH710MEFCTZ4X7
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16MH710MEFCTZ4X7.pdf
Availability of 16MH710MEFCTZ4X7
QUANTITY
16MH710MEFCTZ4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16MH710MEFCTZ4X7
Internal Part NumberEIS-16MH710MEFCTZ4X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16MH710MEFCTZ4X7
Related Links16MH710M, 16MH710MEFCTZ4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
16MH710MEFCTZ4X7 Details Description
Related parts for 16MH710MEFCTZ4X7
IDC CABLE - MCG16K/MC16M/MCG16K datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 3A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
FAN BLOWER 80X32.4MM 24V WT24M3 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 260 OHM 310MA SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
9+9 WAY M HORIZ SMT W/JS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf