Rubycon 16ML220MEFCTA8X7.5
16ML220MEFCTA8X7.5 picture photo
Mfg. Part Number
16ML220MEFCTA8X7.5
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ML220MEFCTA8X7.5.pdf
Availability of 16ML220MEFCTA8X7.5
QUANTITY
16ML220MEFCTA8X7.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ML220MEFCTA8X7.5
Internal Part NumberEIS-16ML220MEFCTA8X7.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ML220MEFCTA8X7.5
Related Links16ML220ME, 16ML220MEFCTA8X7.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16ML220MEFCTA8X7.5 Details Description
Related parts for 16ML220MEFCTA8X7.5
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 384K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 3MM SQ datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.02% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
TONGS-SERVICE-KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf