Rubycon 16NW74.7MEFC4X7
16NW74.7MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
16NW74.7MEFC4X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16NW74.7MEFC4X7.pdf
Availability of 16NW74.7MEFC4X7
QUANTITY
16NW74.7MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16NW74.7MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-16NW74.7MEFC4X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNW7
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16NW74.7MEFC4X7
Related Links16NW74., 16NW74.7MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
16NW74.7MEFC4X7 Details Description
Related parts for 16NW74.7MEFC4X7
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ9 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
XBEE WIRELESS PACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf