Rubycon 16NXA1000MEFC12.5X20
16NXA1000MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
16NXA1000MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16NXA1000MEFC12.5X20.pdf
Availability of 16NXA1000MEFC12.5X20
QUANTITY
16NXA1000MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16NXA1000MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-16NXA1000MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNXA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current472mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16NXA1000MEFC12.5X20
Related Links16NXA1000M, 16NXA1000MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16NXA1000MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 16NXA1000MEFC12.5X20
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
BATTERY HOLDER 2 AA datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
82UF 250V 20X68 105C AXI datasheet.pdf
IC PROM SER 2MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf