Rubycon 16PK47MEFCTA5X11
16PK47MEFCTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
16PK47MEFCTA5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16PK47MEFCTA5X11.pdf
Availability of 16PK47MEFCTA5X11
QUANTITY
16PK47MEFCTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16PK47MEFCTA5X11
Internal Part NumberEIS-16PK47MEFCTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16PK47MEFCTA5X11
Related Links16PK47ME, 16PK47MEFCTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
16PK47MEFCTA5X11 Details Description
Related parts for 16PK47MEFCTA5X11
VARISTOR 940V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.305A SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
14CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR S datasheet.pdf
1.25MM F/L 20POS 26AWG 150MM datasheet.pdf