Rubycon 16PK680MEFCTA8X11.5
16PK680MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
16PK680MEFCTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16PK680MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 16PK680MEFCTA8X11.5
QUANTITY
16PK680MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16PK680MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-16PK680MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current620mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16PK680MEFCTA8X11.5
Related Links16PK680ME, 16PK680MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16PK680MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 16PK680MEFCTA8X11.5
IC ADC 8BIT MPU COMPAT 20-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
ANT YAGI 12ELEM 450-470MHZ GOLD datasheet.pdf
ORING ECE089 datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 896FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf