Littelfuse 16R185BPR
16R185BPR picture photo
Mfg. Part Number
16R185BPR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 16V 1.85A RADIAL
Datasheet Download
16R185BPR.pdf
Availability of 16R185BPR
QUANTITY
16R185BPR Order Process
Ship out your order
Specifications of 16R185BPR
Internal Part NumberEIS-16R185BPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® USBR
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max16V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.030 ~ 0.090 Ohm
Time to Trip10s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16R185BPR
Related Links16R1, 16R185BPR Datasheet, Littelfuse Distributor
16R185BPR Details Description
Related parts for 16R185BPR
RES SMD 769K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.5A TO263-5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 246 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FUSE FAST 12A 1000V MIDGET datasheet.pdf
TRANSMITTER FBR OPT IR PHOTOLINK datasheet.pdf
TVS DIODE SMC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
A5 3.0KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf