Rubycon 16RX301500MT810X20
16RX301500MT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
16RX301500MT810X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16RX301500MT810X20.pdf
Availability of 16RX301500MT810X20
QUANTITY
16RX301500MT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16RX301500MT810X20
Internal Part NumberEIS-16RX301500MT810X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16RX301500MT810X20
Related Links16RX30150, 16RX301500MT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16RX301500MT810X20 Details Description
Related parts for 16RX301500MT810X20
CONN FFC RCPT 13POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 5.5A 62 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 90A PLUS247 datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRC SIZE A datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE TERM 36A datasheet.pdf