Rubycon 16RX302200MG412.5X25
16RX302200MG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
16RX302200MG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16RX302200MG412.5X25.pdf
Availability of 16RX302200MG412.5X25
QUANTITY
16RX302200MG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16RX302200MG412.5X25
Internal Part NumberEIS-16RX302200MG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.1A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16RX302200MG412.5X25
Related Links16RX302200, 16RX302200MG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
16RX302200MG412.5X25 Details Description
Related parts for 16RX302200MG412.5X25
TERM BLOCK PCB 5.08MM 21POS BK datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 5000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CABLE ASSY NECTOR S FEMALE TO PI datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf