Panasonic Electronic Components 16SEPC270M+TSS
16SEPC270M+TSS picture photo
Mfg. Part Number
16SEPC270M+TSS
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
16SEPC270M+TSS.pdf
Availability of 16SEPC270M+TSS
QUANTITY
16SEPC270M+TSS Order Process
Ship out your order
Specifications of 16SEPC270M+TSS
Internal Part NumberEIS-16SEPC270M+TSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16SEPC270M+TSS
Related Links16SEPC2, 16SEPC270M+TSS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
16SEPC270M+TSS Details Description
Related parts for 16SEPC270M+TSS
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
IC GATE OR/AND 4WIDE 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC WIMAX 3.8GHZ 2-LDMOST datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
23 CIR MTA 156 EDG/CON F/T LF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MODEM 1XRTT CDMA 5V SPRINT datasheet.pdf