Panasonic Electronic Components 16SVPC100M
16SVPC100M picture photo
Mfg. Part Number
16SVPC100M
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16SVPC100M.pdf
Availability of 16SVPC100M
QUANTITY
16SVPC100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 16SVPC100M
Internal Part NumberEIS-16SVPC100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.49A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16SVPC100M
Related Links16SVP, 16SVPC100M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
16SVPC100M Details Description
Related parts for 16SVPC100M
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.5A SC70-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MF010 HIGH TEMP OXYGEN SENSOR datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf