Rubycon 16TGV820M12.5X13.5
16TGV820M12.5X13.5 picture photo
Mfg. Part Number
16TGV820M12.5X13.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16TGV820M12.5X13.5.pdf
Availability of 16TGV820M12.5X13.5
QUANTITY
16TGV820M12.5X13.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TGV820M12.5X13.5
Internal Part NumberEIS-16TGV820M12.5X13.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current510mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TGV820M12.5X13.5
Related Links16TGV820M, 16TGV820M12.5X13.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16TGV820M12.5X13.5 Details Description
Related parts for 16TGV820M12.5X13.5
CONN RCPT FH 80POS .050 VERT datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 180MHZ DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.96MM STR TIN datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16SOIC datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/12 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 262POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf