Panasonic Electronic Components 16TQC47MW
16TQC47MW picture photo
Mfg. Part Number
16TQC47MW
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Datasheet Download
16TQC47MW.pdf
Availability of 16TQC47MW
QUANTITY
16TQC47MW Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TQC47MW
Internal Part NumberEIS-16TQC47MW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TQC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD2
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TQC47MW
Related Links16TQ, 16TQC47MW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
16TQC47MW Details Description
Related parts for 16TQC47MW
DEV KIT FOR F020/F021/F022/F023 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 2A SC-88 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT MIX-TEK 6POS GOLD datasheet.pdf
TFLEX HR6130 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf