Panasonic Electronic Components 16TQC68MYF
16TQC68MYF picture photo
Mfg. Part Number
16TQC68MYF
Brief Description
CAP TANT POLY 68UF 16V 2917
Datasheet Download
16TQC68MYF.pdf
Availability of 16TQC68MYF
QUANTITY
16TQC68MYF Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TQC68MYF
Internal Part NumberEIS-16TQC68MYF
Standard Package3,000
SeriesPOSCAP™ TQC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD2
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TQC68MYF
Related Links16TQC, 16TQC68MYF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
16TQC68MYF Details Description
Related parts for 16TQC68MYF
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 120 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
OSC XO 170.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 45V 4.5A SOP8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N CH 75V 62A D2PAK datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
C-8719-10 BAG100 (100/BAG) NOT C datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 4.5A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
12MM SLD ASSY BLD 1X6 11CS YEL K datasheet.pdf