Vishay/Dale RER65F33R2RCSL
RER65F33R2RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F33R2RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 33.2 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F33R2RCSL.pdf
Availability of RER65F33R2RCSL
QUANTITY
RER65F33R2RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F33R2RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F33R2RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F33R2RCSL
Related LinksRER65F3, RER65F33R2RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F33R2RCSL Details Description
Related parts for RER65F33R2RCSL
FIXED IND 39UH 198MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO15 datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 16POS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf