Vishay Semiconductor/Diodes Division 16TTS12STRL
16TTS12STRL picture photo
Mfg. Part Number
16TTS12STRL
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CONT 1200V 16A D2PAK
Datasheet Download
16TTS12STRL.pdf
Availability of 16TTS12STRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
16TTS12STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TTS12STRL
Internal Part NumberEIS-16TTS12STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)60mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.4V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)200A @ 50Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TTS12STRL
Related Links16TTS, 16TTS12STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
16TTS12STRL Details Description
Related parts for 16TTS12STRL
FIXED IND 91UH 136MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN 2POS RECEPTACLE datasheet.pdf