Rubycon 16TZV33M5X6.1
16TZV33M5X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
16TZV33M5X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16TZV33M5X6.1.pdf
Availability of 16TZV33M5X6.1
QUANTITY
16TZV33M5X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TZV33M5X6.1
Internal Part NumberEIS-16TZV33M5X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTZV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TZV33M5X6.1
Related Links16TZV3, 16TZV33M5X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
16TZV33M5X6.1 Details Description
Related parts for 16TZV33M5X6.1
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
CT CONN MT REC ASSY 3P YELLOW datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CTV 30C MIXED SKT RECP datasheet.pdf
8-/10-/12-Bit High Bandwidth Multiplying DACs with Serial Interface IC datasheet.pdf
Dual 9 MHz Precision Operational Amplifier IC datasheet.pdf