Rubycon 16WA2200MEFC16X16
16WA2200MEFC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
16WA2200MEFC16X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16WA2200MEFC16X16.pdf
Availability of 16WA2200MEFC16X16
QUANTITY
16WA2200MEFC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16WA2200MEFC16X16
Internal Part NumberEIS-16WA2200MEFC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16WA2200MEFC16X16
Related Links16WA2200, 16WA2200MEFC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16WA2200MEFC16X16 Details Description
Related parts for 16WA2200MEFC16X16
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 44POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
IC RX UHF ASK/FSK 315MHZ 24QFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.24A 195 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
HVY DUTY TIE 11.8"L 120LB NATURA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 44POS datasheet.pdf