Rubycon 16WA2200MEFCGC16X16
16WA2200MEFCGC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
16WA2200MEFCGC16X16
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16WA2200MEFCGC16X16.pdf
Availability of 16WA2200MEFCGC16X16
QUANTITY
16WA2200MEFCGC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16WA2200MEFCGC16X16
Internal Part NumberEIS-16WA2200MEFCGC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesWA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16WA2200MEFCGC16X16
Related Links16WA2200M, 16WA2200MEFCGC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16WA2200MEFCGC16X16 Details Description
Related parts for 16WA2200MEFCGC16X16
TRANS NPN 450V 5A TO-220 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10TDFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED RGB 6SMD datasheet.pdf
IC BATT MGMT LI+ 1-4CELL 28WQFN datasheet.pdf
CAP TANTALUM 18UF 50V 2917 datasheet.pdf