Rubycon 16WA680MEFC10X9
16WA680MEFC10X9 picture photo
Mfg. Part Number
16WA680MEFC10X9
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16WA680MEFC10X9.pdf
Availability of 16WA680MEFC10X9
QUANTITY
16WA680MEFC10X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16WA680MEFC10X9
Internal Part NumberEIS-16WA680MEFC10X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesWA
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current510mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16WA680MEFC10X9
Related Links16WA680, 16WA680MEFC10X9 Datasheet, Rubycon Distributor
16WA680MEFC10X9 Details Description
Related parts for 16WA680MEFC10X9
CONN HEADER 20POS 1.27MM AU SMD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
IC DVR HISIDE DUAL LOSIDE 16SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 25-49V 1.75A datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf