Rubycon 16YXA2200MEFCG412.5X20
16YXA2200MEFCG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
16YXA2200MEFCG412.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXA2200MEFCG412.5X20.pdf
Availability of 16YXA2200MEFCG412.5X20
QUANTITY
16YXA2200MEFCG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXA2200MEFCG412.5X20
Internal Part NumberEIS-16YXA2200MEFCG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXA2200MEFCG412.5X20
Related Links16YXA2200ME, 16YXA2200MEFCG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXA2200MEFCG412.5X20 Details Description
Related parts for 16YXA2200MEFCG412.5X20
DIN TYPE R RA REC LF CNR datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLASTIC COVER CAP E 8.8 datasheet.pdf
KIT SI826X OPTO DVR REPL SAMPLE datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 395MA 400 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf