Rubycon 16YXA330MEFCCE8X11.5
16YXA330MEFCCE8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
16YXA330MEFCCE8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXA330MEFCCE8X11.5.pdf
Availability of 16YXA330MEFCCE8X11.5
QUANTITY
16YXA330MEFCCE8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXA330MEFCCE8X11.5
Internal Part NumberEIS-16YXA330MEFCCE8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXA330MEFCCE8X11.5
Related Links16YXA330ME, 16YXA330MEFCCE8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXA330MEFCCE8X11.5 Details Description
Related parts for 16YXA330MEFCCE8X11.5
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT STR PCB 9POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf