Rubycon 16YXG1000MEFCTS10X20
16YXG1000MEFCTS10X20 picture photo
Mfg. Part Number
16YXG1000MEFCTS10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXG1000MEFCTS10X20.pdf
Availability of 16YXG1000MEFCTS10X20
QUANTITY
16YXG1000MEFCTS10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXG1000MEFCTS10X20
Internal Part NumberEIS-16YXG1000MEFCTS10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA @ 120Hz
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXG1000MEFCTS10X20
Related Links16YXG1000M, 16YXG1000MEFCTS10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXG1000MEFCTS10X20 Details Description
Related parts for 16YXG1000MEFCTS10X20
IC DVR PIN 40MHZ 3STATE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
AM60042-1 ADAPTOR BODY datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf