Rubycon 16YXG2200MEFC12.5X20
16YXG2200MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
16YXG2200MEFC12.5X20
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXG2200MEFC12.5X20.pdf
Availability of 16YXG2200MEFC12.5X20
QUANTITY
16YXG2200MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXG2200MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-16YXG2200MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXG2200MEFC12.5X20
Related Links16YXG2200M, 16YXG2200MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXG2200MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 16YXG2200MEFC12.5X20
IC REG LDO 2.3V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
POLY-POD FOR BGA324 TARGETS datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf