Rubycon 16YXH1000MEFCG412.5X16
16YXH1000MEFCG412.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH1000MEFCG412.5X16
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH1000MEFCG412.5X16.pdf
Availability of 16YXH1000MEFCG412.5X16
QUANTITY
16YXH1000MEFCG412.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH1000MEFCG412.5X16
Internal Part NumberEIS-16YXH1000MEFCG412.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH1000MEFCG412.5X16
Related Links16YXH1000ME, 16YXH1000MEFCG412.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH1000MEFCG412.5X16 Details Description
Related parts for 16YXH1000MEFCG412.5X16
DIODE MODULE 100V 60A SOT227B datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 24VOLT datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG15G/AF15/AFG15G datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 36-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 25MLP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X8L 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf