Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC18K7
RNMF12FTC18K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC18K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC18K7.pdf
Availability of RNMF12FTC18K7
QUANTITY
RNMF12FTC18K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC18K7
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC18K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC18K7
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC18K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC18K7 Details Description
Related parts for RNMF12FTC18K7
RES ARRAY 8 RES 27 OHM 16DIP datasheet.pdf
BOOT SEAL BK 15/32-32 MTG/GEMINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 819V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf