ITT Cannon, LLC CA3100E18-19SB15
CA3100E18-19SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-19SB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E18-19SB15.pdf
Availability of CA3100E18-19SB15
QUANTITY
CA3100E18-19SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-19SB15
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-19SB15
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-19SB15
Related LinksCA3100E1, CA3100E18-19SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-19SB15 Details Description
Related parts for CA3100E18-19SB15
IC AUDIO NOTEBOOK AMP SO-56 datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 4POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM SMD GOLD 20POS datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 0.1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf