Bourns Inc. CR2010-JW-514ELF
CR2010-JW-514ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-JW-514ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510K OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-JW-514ELF.pdf
Availability of CR2010-JW-514ELF
QUANTITY
CR2010-JW-514ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-JW-514ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-JW-514ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-JW-514ELF
Related LinksCR2010-J, CR2010-JW-514ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-JW-514ELF Details Description
Related parts for CR2010-JW-514ELF
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS R/A KEY-XY 15GOLD datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 64MB datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BLUETOOTH 2.1 + EDR AUDIO MODULE datasheet.pdf
CBL CAT5E RJ45-R/A RJ45 0.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MODULE 625000104 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf