AVX Corporation KC7050A100.000C30E00
KC7050A100.000C30E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050A100.000C30E00
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050A100.000C30E00.pdf
Availability of KC7050A100.000C30E00
QUANTITY
KC7050A100.000C30E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050A100.000C30E00
Internal Part NumberEIS-KC7050A100.000C30E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Clock Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC7050A-C3, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050A100.000C30E00
Related LinksKC7050A100, KC7050A100.000C30E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050A100.000C30E00 Details Description
Related parts for KC7050A100.000C30E00
CONN HEADER 40POS .100 DL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 6.1MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 625MA 290 MOHM datasheet.pdf