Vishay/Dale TNPW12061K62BEEN
TNPW12061K62BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12061K62BEEN
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12061K62BEEN.pdf
Availability of TNPW12061K62BEEN
QUANTITY
TNPW12061K62BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12061K62BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW12061K62BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12061K62BEEN
Related LinksTNPW1206, TNPW12061K62BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12061K62BEEN Details Description
Related parts for TNPW12061K62BEEN
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 73MM datasheet.pdf
CINCH STRAP W/ END GROMMET, HOOK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT PIN datasheet.pdf