Rubycon 16YXH220MEFCTA8X11.5
16YXH220MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH220MEFCTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH220MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 16YXH220MEFCTA8X11.5
QUANTITY
16YXH220MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH220MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-16YXH220MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH220MEFCTA8X11.5
Related Links16YXH220ME, 16YXH220MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH220MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 16YXH220MEFCTA8X11.5
IC CURR-LIM SW SNGL PROG 8-SOIC datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS R/A 7ROW T/H datasheet.pdf
IC TRIPLE PWR DIST SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A PPAK SO-8 datasheet.pdf
FAN BLOWER 220X56MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
D4SL-4RDA-DN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf