Rubycon 16YXH3300MEFCG412.5X30
16YXH3300MEFCG412.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH3300MEFCG412.5X30
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH3300MEFCG412.5X30.pdf
Availability of 16YXH3300MEFCG412.5X30
QUANTITY
16YXH3300MEFCG412.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH3300MEFCG412.5X30
Internal Part NumberEIS-16YXH3300MEFCG412.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH3300MEFCG412.5X30
Related Links16YXH3300ME, 16YXH3300MEFCG412.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH3300MEFCG412.5X30 Details Description
Related parts for 16YXH3300MEFCG412.5X30
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A D2PAK datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 124POS .8MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/14/180F 1.5 BK datasheet.pdf
RES 2 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 108V 100A I2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 24POS 2.2MM datasheet.pdf