KEMET C1206N103K1XMH
C1206N103K1XMH picture photo
Mfg. Part Number
C1206N103K1XMH
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C1206N103K1XMH.pdf
Availability of C1206N103K1XMH
QUANTITY
C1206N103K1XMH Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206N103K1XMH
Internal Part NumberEIS-C1206N103K1XMH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package25,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206N103K1XMH
Related LinksC1206N1, C1206N103K1XMH Datasheet, KEMET Distributor
C1206N103K1XMH Details Description
Related parts for C1206N103K1XMH
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 625NM RED 10W 29.15MM ARRAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
06+06 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf