Rubycon 16YXJ330MT16.3X11
16YXJ330MT16.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
16YXJ330MT16.3X11
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXJ330MT16.3X11.pdf
Availability of 16YXJ330MT16.3X11
QUANTITY
16YXJ330MT16.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXJ330MT16.3X11
Internal Part NumberEIS-16YXJ330MT16.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXJ330MT16.3X11
Related Links16YXJ330, 16YXJ330MT16.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXJ330MT16.3X11 Details Description
Related parts for 16YXJ330MT16.3X11
CONN RECPT 2POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1A 12MSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
INTL UPS SYSTEM SMART datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf