Rubycon 16ZLJ3300MG412.5X30
16ZLJ3300MG412.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLJ3300MG412.5X30
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLJ3300MG412.5X30.pdf
Availability of 16ZLJ3300MG412.5X30
QUANTITY
16ZLJ3300MG412.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLJ3300MG412.5X30
Internal Part NumberEIS-16ZLJ3300MG412.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.562A @ 120Hz
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLJ3300MG412.5X30
Related Links16ZLJ3300, 16ZLJ3300MG412.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLJ3300MG412.5X30 Details Description
Related parts for 16ZLJ3300MG412.5X30
TERM DISCONNECT USED WITH WTL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY MONITOR 3PHASE 208-480V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG datasheet.pdf
SIDACTOR SYM 25/50V 100A MS013 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 220W datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf