Vicor Corporation V150B5E150B
V150B5E150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B5E150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5E150B.pdf
Availability of V150B5E150B
QUANTITY
V150B5E150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5E150B
Internal Part NumberEIS-V150B5E150B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5E150B
Related LinksV150B, V150B5E150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5E150B Details Description
Related parts for V150B5E150B
SWITCH THUMBWHL BLK BACK MNT datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 1" datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/GRN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 500MA 845 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 55MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 38KHZ datasheet.pdf