Rubycon 16ZLJ3900MG412.5X35
16ZLJ3900MG412.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLJ3900MG412.5X35
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLJ3900MG412.5X35.pdf
Availability of 16ZLJ3900MG412.5X35
QUANTITY
16ZLJ3900MG412.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLJ3900MG412.5X35
Internal Part NumberEIS-16ZLJ3900MG412.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.884A @ 120Hz
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLJ3900MG412.5X35
Related Links16ZLJ3900, 16ZLJ3900MG412.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLJ3900MG412.5X35 Details Description
Related parts for 16ZLJ3900MG412.5X35
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 5V datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE 500 PC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO DGTL 12W 48HTSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CABLE TIE MLT HEAVY datasheet.pdf
EVAL BOARD AMP DGTL VGA ADL5201 datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf