Bourns Inc. 3057L-1-502
3057L-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3057L-1-502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 1W LEADS
Datasheet Download
3057L-1-502.pdf
Availability of 3057L-1-502
QUANTITY
3057L-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3057L-1-502
Internal Part NumberEIS-3057L-1-502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3057L-1-502
Related Links3057L, 3057L-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3057L-1-502 Details Description
Related parts for 3057L-1-502
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIRATE CDR QUAD 128LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 8A TO-220SIS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
STRIP MARKER 2 STD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 4 BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf