Rubycon 16ZLJ560MT78X16
16ZLJ560MT78X16 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLJ560MT78X16
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLJ560MT78X16.pdf
Availability of 16ZLJ560MT78X16
QUANTITY
16ZLJ560MT78X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLJ560MT78X16
Internal Part NumberEIS-16ZLJ560MT78X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA @ 120Hz
Impedance59 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLJ560MT78X16
Related Links16ZLJ56, 16ZLJ560MT78X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLJ560MT78X16 Details Description
Related parts for 16ZLJ560MT78X16
IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC VOLTAGE OUT 85-250V datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONT PIN CRIMP 14AWG SILVR 4.0MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W +/-12V 0.3A DIP datasheet.pdf