Rubycon 16ZLJ680MT810X12.5
16ZLJ680MT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLJ680MT810X12.5
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLJ680MT810X12.5.pdf
Availability of 16ZLJ680MT810X12.5
QUANTITY
16ZLJ680MT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLJ680MT810X12.5
Internal Part NumberEIS-16ZLJ680MT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current935mA @ 120Hz
Impedance53 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLJ680MT810X12.5
Related Links16ZLJ680M, 16ZLJ680MT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLJ680MT810X12.5 Details Description
Related parts for 16ZLJ680MT810X12.5
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-DIP datasheet.pdf
141 METRAL 5RX8M STR RCP STB datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 50MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBG datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf