Qualtek Electronics Corp. 17-EHD400N-C
17-EHD400N-C picture photo
Mfg. Part Number
17-EHD400N-C
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-EHD400N-C.pdf
Availability of 17-EHD400N-C
QUANTITY
17-EHD400N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-EHD400N-C
Internal Part NumberEIS-17-EHD400N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter4.53" (115.00mm)
Length1.31' (400.00mm)
Width0.346" (8.80mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength175 lbs (79.3 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-EHD400N-C
Related Links17-EHD, 17-EHD400N-C Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-EHD400N-C Details Description
Related parts for 17-EHD400N-C
TVS DIODE 136VWM 219VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 2GHZ 16QFN datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN JACKSOCKET M2.5/4-40 16MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 100A datasheet.pdf
TXRX PHY 10/100 3.3V 48LQFP datasheet.pdf