Qualtek Electronics Corp. 17-EHD920B-L
17-EHD920B-L picture photo
Mfg. Part Number
17-EHD920B-L
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-EHD920B-L.pdf
Availability of 17-EHD920B-L
QUANTITY
17-EHD920B-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-EHD920B-L
Internal Part NumberEIS-17-EHD920B-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQualtek - Nylon Cable Ties
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging50 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter11.02" (280.00mm)
Length3.02' (920.00mm)
Width0.354" (9.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength175 lbs (79.3 kg)
FeaturesUV Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-EHD920B-L
Related Links17-EHD, 17-EHD920B-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-EHD920B-L Details Description
Related parts for 17-EHD920B-L
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 10 STER 32QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf