Amphenol Aerospace Operations M83723/75A20287
M83723/75A20287 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75A20287
Brief Description
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75A20287.pdf
Availability of M83723/75A20287
QUANTITY
M83723/75A20287 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75A20287
Internal Part NumberEIS-M83723/75A20287
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75A20287
Related LinksM83723/, M83723/75A20287 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75A20287 Details Description
Related parts for M83723/75A20287
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT MINI-SAS 26POS SMT R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 3WAY datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MC TO SMA BLKJK IP67 1.32MM datasheet.pdf