Qualtek Electronics Corp. 17-HD250N-C
17-HD250N-C picture photo
Mfg. Part Number
17-HD250N-C
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-HD250N-C.pdf
Availability of 17-HD250N-C
QUANTITY
17-HD250N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-HD250N-C
Internal Part NumberEIS-17-HD250N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter2.63" (66.80mm)
Length0.820' (250.00mm, 9.84")
Width0.300" (7.62mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength120 lbs (54.4 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-HD250N-C
Related Links17-HD, 17-HD250N-C Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-HD250N-C Details Description
Related parts for 17-HD250N-C
IC ADC DUAL 10BIT 80MSPS 64QFN datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM RECESSED WHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT SHLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
TEST LEAD BANANA 60" BLACK datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf