Qualtek Electronics Corp. 17-I280N-M
17-I280N-M picture photo
Mfg. Part Number
17-I280N-M
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-I280N-M.pdf
Availability of 17-I280N-M
QUANTITY
17-I280N-M Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-I280N-M
Internal Part NumberEIS-17-I280N-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQualtek - Nylon Cable Ties
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter3.07" (77.98mm)
Length0.919' (280.00mm, 11.02")
Width0.141" (3.60mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength40 lbs (18.1 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-I280N-M
Related Links17-I2, 17-I280N-M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-I280N-M Details Description
Related parts for 17-I280N-M
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 24POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 228MA 1.25 OHM datasheet.pdf
MICRO 25C P 48" YEL JACKS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf