Qualtek Electronics Corp. 17-I370B-M
17-I370B-M picture photo
Mfg. Part Number
17-I370B-M
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-I370B-M.pdf
Availability of 17-I370B-M
QUANTITY
17-I370B-M Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-I370B-M
Internal Part NumberEIS-17-I370B-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQualtek - Nylon Cable Ties
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter4.17" (105.92mm)
Length1.22' (370.00mm)
Width0.141" (3.60mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength40 lbs (18.1 kg)
FeaturesUV Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-I370B-M
Related Links17-I3, 17-I370B-M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-I370B-M Details Description
Related parts for 17-I370B-M
PHYSICAL DESIGN SYS MAINTENANCE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC VREF GEN 12CH TFT-LCD 28TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3MSPS 8MSOP datasheet.pdf
37+37 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf