Panasonic Electric Works DS2Y-S-DC12V
DS2Y-S-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
DS2Y-S-DC12V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
DS2Y-S-DC12V.pdf
Availability of DS2Y-S-DC12V
QUANTITY
DS2Y-S-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2Y-S-DC12V
Internal Part NumberEIS-DS2Y-S-DC12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS2Y
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time4ms
Release Time3ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2Y-S-DC12V
Related LinksDS2Y-S, DS2Y-S-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2Y-S-DC12V Details Description
Related parts for DS2Y-S-DC12V
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 500UF 400V SCREW datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SHIELD & PIN INSERT TOOL 5 ROW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf