Qualtek Electronics Corp. 17-M200B-M
17-M200B-M picture photo
Mfg. Part Number
17-M200B-M
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-M200B-M.pdf
Availability of 17-M200B-M
QUANTITY
17-M200B-M Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-M200B-M
Internal Part NumberEIS-17-M200B-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQualtek - Nylon Cable Ties
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter2.07" (52.50mm)
Length0.656' (200.00mm, 7.87")
Width0.098" (2.50mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength18 lbs (8.2 kg)
FeaturesUV Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-M200B-M
Related Links17-M2, 17-M200B-M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-M200B-M Details Description
Related parts for 17-M200B-M
IC CLK PLL SYNC 50-800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 28AWG 9IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT SKT datasheet.pdf